Elektronické mýtné

Provoz: PO – PÁ: 7.30 – 15.30 hodin

Polední přestávka: 12.00 – 12.30 hodin

Soubory ke stažení

Mapa – Brno Husovice, Valchařská 24/36 – Mýto.CZ

Elektronické mýto ČR je systém zpoplatnění dálnic, rychlostních komunikací a vybraných komunikací I. třídy České republiky. Výběr mýtného se provádí u vozidel těžších 3500 kg a oproti dálničním známkám je řešeno jako výkonový poplatek. Výš poplatku za ujetý kilometr závisí na parametrech daného vozidla. Těmito atributy jsou počet náprav, hmotnostní kategorie a emisní třída vozidla. Systém je založen na mikrovlnné technologii DSRC přenosu dat mezi palubní jednotkou a zařízením na portálech zpoplatněných úseků.

Palubní jednotka musí být umístěna v každém vozidle, které podléhá povinnosti platit mýtné a projíždí zpoplatněným úsekem. Jednotka je nepřenosná, vztahuje se k registrační značce vozidla.
Mýtné je možné platit 2 způsoby:

1. Platba předem – pre-pay

Při platbě předem (pre-pay) se platí mýto vložením kreditu (nabitím) do palubní jednotky premid před vjezdem na zpoplatněnou komunikaci, a to buď v hotovosti nebo přípustnými platebními kartami (příslušné bankovní a tankovací karty). Při stanovení výše kreditu je třeba počítat, že při snížení zůstatku kreditu pod 600 Kč bude jednotka při průjezdu mýtnou stanicí akusticky signalizovat řidiči potřebu dobití kreditu. Uživatel obdrží na vyžádání vyúčtování mýtných transakcí.www.mytocz.eu/cs/novy-uzivatel/platebni-styk/index.html

2. Následná platba – post-pay

Výhodou následného placení je mimo jiné skutečnost, že není nutné nabíjet OBU jednotku a sledovat stav nabití kreditu jako u pre-pay.
Podmínkou pro využití výhod post-pay je předchozí uzavření smlouvy provozovatele vozidla s provozovatelem elektronického mýtného systému, a to výhradně na kontaktních místech. Mýtné transakce jsou pak účtovány provozovateli vozidla následně, a to prostřednictvím dohodnutého předem oznámeného a přípustného platebního prostředku, určeného ve smlouvě.
Uživatel obdrží na vyžádání pravidelné vyúčtování, případně další služby sjednané ve smlouvě.

Platba následná je nejpohodlnějším způsobem hrazení mýtného. Řidič vozidla s mýtnou povinností nemusí sledovat nabití palubní jednotky a provozovateli vozidla odpadají starosti s odpovídajícím vybavením řidičů hotovostí a jinými platebními prostředky pro platbu předem. www.mytocz.eu/cs/novy-uzivatel/platebni-styk/index.html

Kontaktní místa

jsou určena především pro poskytování služeb dopravním společnostem.

Uživatel komunikace zde může získat a zaregistrovat palubní jednotku jak pro platbu předem (pre-pay), tak i pro platbu následnou (post-pay). Jedině zde lze uzavřít smlouvu pro platbu následnou (post-pay). Zaškolený personál zde poskytne pomoc v českém, slovenském, anglickém, německém a ruském jazyku.

Na kontaktním místě je možné
při osobní návštěvě:

 • zaregistrovat se do mýtného systému,
 • předplatit mýtné v režimu placení předem (pre-pay),
 • zaplatit kauci a vyzvednout si palubní jednotku/y premid, vyměnit ji nebo vrátit  s žádostí o vrácení kauce,
 • vybrat nespotřebované předplacené mýtné při současném povinném vrácení palubní jednotky premid,
 • dodatečně zaplatit dlužné mýtné,
 • sjednat smluvní podmínky v režimu následného placení (post-pay),
 • obdržet výpis mýtných transakcí za uplynulý měsíc ve formě účetního dokladu,
 • získat podrobné výpisy mýtných transakcí včetně vysvětlení k nim a požádat o opravy chybného vyúčtování mýtného,
 • získat informace o mýtném systému,
 • nahlásit technickou poruchu palubní jednotky premid, včetně její ztráty nebo odcizení,
 • podat stížnost nebo podnět, týkající se mýtného systému,
 • obdržet informační materiály ve všech úředních jazycích EU a dále v chorvatštině, norštině, ruštině, srbštině a turečtině.

Na kontaktní místa je možné se obrátit v provozních hodinách, tj. pondělí až pátek, zpravidla 7:30-15:30. CP Brno  – polední přestávka 12.00 – 12.30 hodin.

Pro telefonický kontakt slouží zákaznická linka: +420 243 243 243 

Seznam kontaktních míst najdete zde www.mytocz.eu/cs/novy-uzivatel/kontaktni-misto/index.html

PROFIT KARTA – bezplatná exklusivní služba pro dopravce
U nás vyřídíte Slovenské mýto…..ZDE
Služba – Polské mýto…..ZDE
Portál systému elektronického mýtného v České republice …..ZDE